מטבחים כפריים

מטבח כפרי – הרבה יותר מטרנד

אין ספק כי המטבחים הכפריים הינם הרבה יותר מטרנד. מדובר בסגנון עיצוב הקיים כבר מאות שנים, וחוזר בשנים האחרונות למרכז הרוח העיצובית והאופנה. עם כניסתם של מטבחים מעוצבים שונים למרכז הפריים ותשומת הלב של המעצבים, גם המטבחים הכפריים זוכים לעידון מחודש ועיצוב יוקרתי וייחודי. המטבחים הכפריים המודרניים כוללים שילובים מעולמות שונים ומגוונים וביניהם עיצובים מודרניים והייטקיסטיים, עיצובים מינימליסטיים ומסורתיים, עשויים חומרי גלם קרים, חמים ועוד. כיצד מעצבים מטבח כפרי ומהם העקרונות הבסיסיים העומדים תחתעיצובי המטבחים הכפריים? המאמר הבא פורט את היסודות לעיצוב מטבחים בסגנונות קלאסיים ומסורתיים המעניקים תחושת בית.

שימוש בחומרים “חמים”

חומרים חמים הם אלו שאינם נוטים לצבור קור או חום בקלות ושומרים על הטמפרטורה שלהם בכל עונות השנה. העץ הטבעי, לדוגמה, הינו בין החומרים החמים הפופולאריים והבולטים ביותר בשימושם לעיצוב מטבחים כפריים שונים. חומרים נוספים שאינם מתחממים או מתקררים בקלות הם הפלסטיק וחומרים מאותה המשפחה – השומרים על טמפרטורה מבוקרת גם בקיץ וגם בחורף. עיצוב רהיטים העושים שימוש בחומרי גלם אלו משיג את המטרה של עיצוב כפרי. ישנו מגוון עצוב של עצים כיום ורצוי להבחין בין הסוגים השונים בטרם מבצעים את הבחירה הסופית. רצוי כי רוב האלמנטים במטבח הכפרי יעוצבו מסוג בעל איכות דומה, גוון מאותה משפחה ועוד. כמו כן, ניתן לשחק עם הגוונים והצבעים השונים של העץ.

שימוש בחומרים מבית סבתא

אין חובה להשתמש בחומרים ישנים דווקא אבל בהחלט רצוי לעצב את המטבח הכפרי באמצעות חפצים ואלמנטים בסגנון הרטרו. אלו, בצירוף אלמנטים ישנים יותר המזכירים את הדורות הקודמים – יעניקו לבית חזות חמימה ונעימה, ביתית ועוטפת. יכולים אלו להיות הכסאות לשולחן האוכל או עגלת הירקות, מדף לכלים מקצועיים לבישול או קרש החיתוך ועוד. ככל שירבו הרהיטים בסגנון הרטרו כך המטבח יהיה יותר כפרי ונינוח. רצוי להבחין בין סוגי העץ השונים וחומרים הגלם על מנת לשמור על אחידות עיצובית.

מקורות בעולם

גם המטבחים הכפריים אינם מגיעים כולם מאותו המקור. ישנם מטבחים כפריים בעלי עיצוב בהשראה אירופאית המעניקים תחושה ביתית חמה ובעלת עיצוב אחיד. מקורות אחרים של מטבחים כפריים הינם מאזור איטליה ויוון -השומרים על חמימות מובהקת וקווים דקים בעיצוב המטבח. המטבח הכפרי האקלקטי הינו כזה השומר על שילובים שונים ממגוון מקורות תוך הקפדה על שפת עיצוב אחידה ברהיטים מכל המקורות הקיימים.

עבודות יד

רצוי לרהט את המטבח הכפרי באלמנטים שונים עשויים עבודת יד. עבודת יד מעניקה לאלמנטים מעוצבים שונים מראה נעים ופשוט יותר, השומר על הרוח הכפרית בעיצוב.